Program Wspierania Rodziny dla Miasta Puławy

Miejski Program Wspierania Rodziny dla miasta Puławy na lata 2021-2023 został zatwierdzony uchwałą nr XXVII/279/21 Rady Miasta Puławy z dnia 28 stycznia 2021 r. Program opracowano w związku z realizacją obowiązku ustawowego, który wynika z art. 176 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 821).

Jest to kolejny program, uchwalany w związku z zapisami ustawy. Jego cele, zadania i działania są  weryfikowane na etapie opracowania corocznych sprawozdań z realizacji Programu. Obecny program jest kontynuacją programów wspierania rodziny realizowanych przez miasto Puławy od roku 2012 i powstał w oparciu  o sprawozdania z realizacji Programu za lata 2018 i 2019 oraz  raportu  z realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Puławy na lata 2017-2019. W dokumentach tych znajdują się podsumowania ewaluacja oraz ocena działań realizowanych na rzecz puławskich rodzin przez instytucje i podmioty odpowiedzialne za ich realizacje. Program Wspierania Rodziny dla Miasta Puławy, zwany dalej Programem wpisuje się w zapisy Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Puławy na lata 2017-2025. Dokumenty strategiczne miasta zakładają, że zrównoważony rozwój będzie możliwy przy ograniczeniu występowania problemów społecznych lub całkowitej ich eliminacji. Jednym z celów Strategii jest „Wzmocnienie roli i funkcji rodziny oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży właściwych warunków wychowania i rozwoju”. Program Wspierania Rodziny dla Miasta Puławy koncentruje swoje cele i działania na rodzinie explicite jako trwałym związku mężczyzny i kobiety, nakierowanym na macierzyństwo i odpowiedzialne rodzicielstwo, niezależnie, czy rodzice żyją z związku sformalizowanym, czy też nie, ale pozostają w faktycznym związku, wspólnie zamieszkują, gospodarują i wychowują dzieci. W ujęciu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej „Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo wychowawczych to zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji.”

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nakłada na gminy obowiązek zapewnienia wsparcia rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, przewidując szereg narzędzi naprawczych. Podniesienie skuteczności udzielanej pomocy ma zapewnić również zintegrowany system wsparcia, oparty na współdziałaniu różnych instytucji i podmiotów mających wspólny cel oraz w zależności od form-określony odrębny obowiązek wspierania rodziny. Opracowany Program Wspierania Rodziny dla Miasta Puławy zawiera podstawy prawne realizacji Programu, diagnozę sytuacji społecznej Miasta Puławy w odniesieniu do sytuacji rodzin, analizę mocnych i słabych stron,  cele i zakładane działania, określa w jaki sposób Program będzie realizowany, jakie mogą być źródła jego finansowania oraz  sposób  monitorowania i ewaluacji. Główny cel Programu zakłada wzmocnienie rodziny w prawidłowym funkcjonowaniu poprzez zwiększenie kompetencji i umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i zapewnienie pomocy rodzinom dotkniętym problemami społecznymi oraz wypromowanie zdrowego stylu życia.

W/w cele realizowane są m. in. przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach poprzez: umożliwienie korzystania z pomocy specjalistycznej, realizowanie pomocy finansowej i rzeczowej, organizowanie wsparcia środowiskowego i aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie grup szczególnego ryzyka, udział specjalistów działających na rzecz rodziny w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz kształtowanie umiejętności konstruktywnego spędzania czasu wolnego.