Bezpieczne wakacje……również w sieci (część 1)

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami 😊 Nasze dzieci po roku ciężkiej pracy niebawem rozpoczną zasłużony wypoczynek. Marzeniem wielu rodziców jest to, by ten czas był spędzony aktywnie – z rówieśnikami, na świeżym powietrzu. Niemniej jednak dzieci coraz częściej wybierają świat wirtualnej rzeczywistości, który zapewnia im nielimitowaną rozrywkę – gry, kontakt z przyjaciółmi poprzez portale społecznościowe czy komunikatory.

Ten świat, który otwiera nowe perspektywy, generuje również poważne zagrożenia dla dorosłych, a zwłaszcza dla najmłodszych.

Czy mamy świadomość jakie to są zagrożenia i jak można im przeciwdziałać? W tym i kolejnym materiale postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • Silne pragnienie korzystania z internetu (media społecznościowe, gry, czat).
  • Brak kontroli nad korzystaniem z urządzeń cyfrowych – korzystanie bez względu na okoliczności, np. pora nocna, spotkania rodzinne, towarzyskie, lekcje.
  • Objawy odstawienia takie jak: nerwowość, agresja, nadpobudliwość czy brak koncentracji.
  • Sukcesywne wydłużanie czasu spędzanego w sieci.
  • Utrata zainteresowań, pogorszenie wyników w nauce.
  • Pogorszenie relacji rodzinnych i rówieśniczych.
  • Pogorszenie zdrowia fizycznego i psychicznego – zaburzenia snu, obniżenie nastroju, zaburzenia mowy, otyłość, problemy ze wzrokiem, zaburzenia koncentracji, pamięci.

O uzależnieniu możemy mówić, gdy występują przynajmniej 3 z powyższych objawów.

Czym jest uzależnienie od urządzeń cyfrowych?

Najprościej można powiedzieć, że polega ono na niekontrolowanym korzystaniu ze smartfona, komputera bądź z internetu w sposób, który powoduje szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń i/lub u otoczenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wykazali się ogromną czujnością, w cyberświecie pozostawali krok przed dzieckiem, nigdy w tyle!

Uzależnienie od urządzeń cyfrowych jest tak samo niebezpieczne, jak alkoholizm czy narkomania i podlega tym samym mechanizmom. Ma ono różne oblicza – zawsze jednak wiąże się z poważnymi konsekwencjami:

  • Wciąż rozwijający się mózg u dzieci młodzieży łatwo przyzwyczaja się do prędkości i krzykliwej grafiki związanej z internetem. Może to stać się przyczyną wielu problemów z zachowaniem takich jak ADHD, brak cierpliwości lub słaba koncentracja.
  • Dzieciom wychowanym na natychmiastowej gratyfikacji jaką oferuje internet, ciężej pogodzić się z porażkami, które są częścią życia.
  • Korzystanie z mediów społecznościowych nie tylko rodzi problemy z rozwijaniem i podtrzymywaniem relacji, ale też karmi dzieci zafałszowanym obrazem świata idealnego.

Dlatego nie wolno bagatelizować tego problemu!

                                                                                                                                  Zespół SOW😊