Pomoc dla dorosłych

 

INDYWIDUALNE FORMY WSPARCIA

 

INDYWIDUALNA POMOC PSYCHOLOGICZNA

Indywidualna pomoc psychologiczna jest ukierunkowana na identyfikowanie potencjalnych sposobów rozwiązania problemów, które powodują emocjonalny dyskomfort oraz redukowanie napięć emocjonalnych, wynikających z bieżących trudności i wyzwań, jakie niesie życie. Wsparcie psychologiczne realizowane jest w formie konsultacji, poradnictwa, krótkoterminowej terapii, interwencji kryzysowej. Założenia i cele udzielanej pomocy realizowane są poprzez regularnie odbywające się spotkania indywidualne z psychologiem co najmniej raz w tygodniu.

DO KOGO SKIEROWANA JEST POMOC PSYCHOLOGICZNA?

Pomoc psychologiczna skierowana jest do osób uwikłanych w przemoc w rodzinie, doświadczających trudności życiowych i adaptacyjnych oraz kryzysów wynikających z fazy życia.

CELE INDYWIDUALNEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ:

  • redukowanie napięć wynikających z przeżywanych uczuć związanych z aktualnymi trudnościami;
  • nazywanie problemu powodującego aktualne trudności oraz rozpoznawanie czynników podtrzymujących problem;
  • podnoszenie świadomości własnych możliwości do radzenia sobie z trudnościami oraz rozwijanie poczucia wpływu na swoje życie;
  • rozwijanie kompetencji osobistych niezbędnych do podnoszenia zasobów;
  • minimalizowanie negatywnego wpływu ograniczeń na zmianę sytuacji życiowej;
  • rozwijanie i budowanie adekwatnej sieci wsparcia niezbędnej do przełamania trudności;
  • motywowanie do podejmowania nowych zachowań zmierzających do rozwiązania problemu oraz wyjścia z trudnej sytuacji.

MIEJSCE i CZAS:

Indywidualne spotkania z psychologiem odbywają się zazwyczaj z częstotliwością co najmniej jeden raz w tygodniu w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64. Przewidywany czas trwania jednorazowej konsultacji z psychologiem to około 50 minut.

OSOBA PROWADZĄCA:

Małgorzata Szymańska – psycholog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, pokój nr 213,

tel. 81 458 67 78

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby


 

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

Psychoterapia to forma pomocy, szczególny rodzaj spotkania, w którym poprzez kontakt z drugim człowiekiem, specyficzną pracę nad sobą i doświadczenie, można na nowo odnaleźć radość i satysfakcję płynące z tego, co daje nam życie. Skierowana jest do osób potrzebujących pomocy w radzeniu sobie z trudną sytuacją i rozumieniem przyczyn napotykanych problemów. Celem psychoterapii może być zmiana zachowań lub postaw, rozwój kompetencji emocjonalnych np. radzenie sobie z lękami, stresem, depresją, społecznych np. współpracy i komunikowania się z otoczeniem, nawiązywania relacji, poprawa motywacji do działania.

DO KOGO SKIEROWANA JEST POMOC?

I. Osób doświadczających przemocy.

Osoby będą mogły uzyskać wsparcie w formie indywidualnych sesji terapeutycznych ukierunkowanych na złagodzenie psychologicznych skutków przemocy w rodzinie.

II. Osób doświadczających różnorodnych trudności:

  • trudności w kryzysach życiowych, partnerskich, rodzinnych;
  • trudności w relacjach z bliskimi (partnerami, dziećmi, w pracy);
  • napięć i stresów;
  • trudności z własną asertywnością, autonomią (niezależnością od innych);
  • poczucia niezadowolenia z realizacji siebie i swoich możliwości;
  • niskiego poczucia własnej wartości, nieśmiałości, lęku przed odrzuceniem itp.

CELE SPOTKAŃ OBEJMUJĄ:

  • zrozumienie specyfiki własnego funkcjonowania w kontekście doświadczanej przemocy poprzez zwiększenie świadomości w celu lepszego rozeznania we własnej sytuacji jako „ofiary przemocy” oraz zapoznanie się z definicją przemocy domowej, jej rodzajami i mechanizmami;
  • praca nad zmianą statusu: „ofiary” na status: „ocalonego” – osoby, która mimo doznanej traumy, jest w stanie żyć, dbać o siebie i swoje potrzeby, jak również swoich najbliższych, pracować, realizować swoje dążenia i marzenia – stanowić o sobie;
  • budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości nastawione między innymi na: rozwijanie umiejętności dbania i troski o samego siebie, pozytywnego myślenia o sobie, dobrej autoprezentacji,  naukę stanowczego argumentowania swoich racji, konstruktywnego wyrażania i przyjmowania krytyki, umiejętności odmawiania, wyznaczania bezpiecznych granic w kontaktach z innymi;
  • budowanie i rozwój potencjału kobiecości skierowanych do kobiet po doświadczeniach przemocy, pomoc w budowaniu swojego wizerunku, poszukiwanie z nimi własnego stylu, uświadomienie ich potrzeb, a też znaczenia bycia kobietą.

MIEJSCE I CZAS:

Terapia odbywa się zazwyczaj z częstotliwością jednego – dwóch spotkań w tygodniu, jedno spotkanie trwa 50 minut.

OSOBA PROWADZĄCA:

Renata Puchala – psycholog, psychoterapeuta w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, pokój nr 213, tel. 81 458 67 78

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby


 

WSPARCIE PEDAGOGICZNE RODZICÓW

Wsparcie pedagogiczne polega w dużej mierze na realizowaniu działań profilaktycznych mających na celu wspieranie rodzin w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Wsparcie pedagogiczne  rodziców odbywa się w formie indywidualnych konsultacji i zawsze jest dostosowane do potrzeb i aktualnej sytuacji każdej rodziny.

DO KOGO SKIEROWANE JEST WSPARCIE PEDAGOGICZNE?

Jest to przede wszystkim specjalistyczne poradnictwo skierowane do rodziców przeżywających różnego rodzaju trudności związane z procesem wychowania swoich dzieci oraz pragnących utrzymywania dobrych relacji w rodzinie.

CELE ZAJĘĆ:

  • wsparcie rodziców w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ich dzieci;
  • rozwijanie u rodziców umiejętności wychowawczych m.in. w zakresie poprawnej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, stawiania zdrowych granic czy wzmacniania poczucia własnej wartości u dzieci;
  • korygowanie niewłaściwych postaw wychowawczych;
  • wzmocnienie relacji w rodzinie;

MIEJSCE I CZAS:

Indywidualne konsultacje z pedagogiem odbywają się w budynku Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i Osób w Kryzysie w Puławach przy ul. Kołłątaja 64. Są to zazwyczaj 45 – minutowe spotkania, organizowane w zależności od potrzeb poszczególnych rodzin.

OSOBA PROWADZĄCA

Agnieszka Sosik – pedagog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i Osób w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i Osób w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, pokój 212, tel. 81 458 67 78

 Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby


PRACA SOCJALNA

Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Obejmuje w szczególności:

  • pracę z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej,
  • poradnictwo w zakresie udzielania pomocy przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe,
  • udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania problemów życiowych.

Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

Kontrakt socjalny jest pisemną umową zawartą pomiędzy osobą ubiegającą się o pomoc a pracownikiem socjalnym, określającą uprawnienia i zobowiązania stron zmierzające do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej danej osoby lub rodziny.

DO KOGO SKIEROWANA JEST PRACA SOCJALNA?

Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom z terenu Miasta Puławy bez względu na posiadany dochód.

Skorzystanie z pomocy w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach wymaga sporządzenia przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego oraz zawarcia z klientem kontraktu socjalnego.

MIEJSCE I CZAS:

Pracownik socjalny zatrudniony w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach realizuje swoje zadania od poniedziałku do piątku zgodnie z harmonogramem pracy na dany miesiąc. W celu uzgodnienia terminu spotkania wskazany kontakt telefoniczny lub osobisty.

OSOBA ŚWIADCZĄCA PRACĘ SOCJALNĄ:

Iwona Kamola – pracownik socjalny w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, pokój nr 210, tel. 81 458 67 78

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby


GRUPOWE FORMY WSPARCIA

 

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY I W KRYZYSIE 

Grupa wsparcia jest miejscem, w którym kobiety poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami nabierają dystansu do swojej sytuacji życiowej, uzyskują wsparcie emocjonalne oraz empatię. Uczestniczki zdobywają wiedzę odnośnie mechanizmów rządzących przemocą oraz poszerzają świadomość na temat własnych zasobów, obszarów do rozwoju, uczuć i potrzeb. Klientki uczą się zachowań asertywnych i stawiania granic. Dostają szansę na wyjście z roli „ofiary”.

CELE GŁÓWNE SPOTKAŃ W GRUPIE WSPARCIA:

  • przywrócenie poczucia bezpieczeństwa i sprawczości kobietom doświadczającym przemocy ze strony najbliższych osób;
  • wyjście z izolacji społecznej, uzyskanie oparcia społecznego;
  • inspiracja do zmiany dotychczasowych wzorców zachowań;
  • przełamanie poczucia stygmatyzacji i osamotnienia;
  • nabycie umiejętności radzenia sobie z codziennymi trudnościami;
  • wypracowanie strategii rozwiązań problemów oraz pożądanych postaw w obliczu doznawanej przemocy;
  • odzyskiwanie wpływu na własne życie.

Grupa ma charakter otwarty. Istnieje możliwość dołączenia nowych osób, po uprzedniej konsultacji z prowadzącą. Zajęcia mają charakter warsztatowy, psychoedukacyjny z zastosowaniem elementów metody Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga.

MIEJSCE I CZAS:

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w czwartki w godz. 9.00-11.00 w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64.

OSOBA PROWADZĄCA:

Bożena Małek – starszy specjalista pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Puławach, trenerka komunikacji opartej na empatii.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64,

tel: 81 458 67 78.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w spotkaniach


 

TRENING KOMPETENCJI OSOBISTYCH „ODZYSKAJ SIEBIE”

Trening kompetencji osobistych służy nabywaniu i rozwijaniu kluczowych do realizowania celów życiowych umiejętności społecznych poprzez zastosowanie metod aktywizujących. Program warsztatów „Odzyskaj siebie” skierowany jest do osób po doświadczeniu traumy związanej z przemocą w rodzinie oraz kryzysu o różnorodnej etiologii. W trakcie spotkań uczestnicy nabywają i rozwijają kompetencje społeczne pozwalające im na budowanie poczucia własnej wartości oraz właściwego obrazu siebie.

CELE:

  • budowanie poczucia własnej wartości oraz właściwego obrazu siebie;
  • nauka rozpoznawania emocji na podstawie sygnałów płynących z ciała oraz zdobycie wiedzy na temat wpływu myśli na emocje;
  • identyfikowanie i nazywanie negatywnych przekonań na własny temat oraz ich modyfikowanie;
  • nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz redukowania napięć emocjonalnych w sposób konstruktywny;
  • przeformułowywanie treści wywołujących blokadę w przepływie pozytywnych informacji z otoczenia;
  • budowanie motywacji do wytyczania sobie celów zgodnych z możliwościami;
  • nauka bycia w zgodzie z odczuwanymi przez siebie uczuciami i adekwatnego do nich reagowania;
  • pogłębienie wglądu w siebie oraz rozwijanie umiejętności efektywnego wykorzystywania własnych zasobów do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

MIEJSCE I CZAS:

Zajęcia odbywają się jeden raz w miesiącu w czwartki, w godzinach 16.30-18.00 w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach przy ul. Kołłątaja 64. Program przewiduje 10 spotkań.

OSOBA PROWADZĄCA:

Małgorzata Szymańska – psycholog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, tel: 81 458 67 78

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w treningu


 

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW

Grupa wsparcia daje rodzicom możliwość podnoszenia swoich umiejętności wychowawczych. Uczestnicy w bezpiecznej atmosferze mogą prowadzić rozmowy, wymieniać się doświadczeniami, dzielić trudnościami, sukcesami czy troskami dnia codziennego w obszarze wychowawczym. Rodzice otrzymują  wsparcie psychologiczne grupy. Grupa ma charakter otwarty na nowych uczestników. Zajęcia zawierają elementy edukacyjne i prowadzone są w formie warsztatowej.

CELE GŁÓWNE GRUPY WSPARCIA

  • rozwój kompetencji wychowawczych;
  • dzielenie się własnymi doświadczeniami, emocjami;
  • poszukiwanie nowych rozwiązań codziennych problemów;
  • wzmocnienia umiejętności właściwej komunikacji w relacji rodzic – dziecko;
  • wzmocnienie świadomości własnych celów wychowania;
  • uczenie umiejętności stawiania jasnych granic i wymagań z poszanowaniem godności rodzica i dziecka;
  • wzmocnienie umiejętności rozpoznawania uczuć, nazywania ich, wspierania dziecka w sytuacji emocjonalnie trudnej.

MIEJSCE I CZAS:

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w piątki w godzinach od 9.00 do 12.00 w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie, ul. Kołłątaja 64, pokój 207.

OSOBA PROWADZĄCA:

Ewa Targońska – psycholog Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie, ul. Kołłątaja 64, tel: 81 458 67 78

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby


 

ZAJĘCIA DLA RODZICÓW PODNOSZĄCE KOMPETENCJE WYCHOWAWCZE

Zajęcia podnoszące kompetencje wychowawcze dla rodziców skierowane są do wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę oraz nabyć umiejętności potrzebne do tworzenia pozytywnych relacji z dziećmi, które będą się opierały na wzajemnym szacunku i poszanowaniu godności. Warsztaty obejmują różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające więź z dzieckiem poprzez jego lepsze poznanie i zrozumienie, czy ulepszające komunikację między rodzicem a dzieckiem z poszanowaniem granic dwóch stron. W ramach zajęć rodzic ma okazję nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje zarówno swoje jak i swojego dziecka. Część zajęć dotyczy takiego aspektu wychowania jak stosowanie nagród i kar oraz ich roli w budowaniu poczucia własnej wartości u dzieci.

CELE ZAJĘĆ:

Głównym celem zajęć jest dostarczenie rodzicom wiedzy na temat różnych umiejętności wychowawczych. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli rodzicom uświadomić sobie jak ogromną rolę mają do odegrania w życiu swoich dzieci, a umiejętności zdobyte podczas warsztatów pomogą im poprawić funkcjonowanie w takich obszarach jak:

  • rozpoznawanie potrzeb i uczuć dziecka;
  • stawianie dzieciom dobrych granic i konsekwencji w ich realizowaniu;
  • wspieranie samodzielności u dziecka;
  • rozwiązywanie konfliktów i komunikacja na linii rodzic – dziecko;
  • budowanie poczucia własnej wartości u dziecka.

MIEJSCE I CZAS SPOTKANIA:

Zajęcia podnoszące kompetencje wychowawcze dla rodziców odbywają się dwa razy w miesiącu w budynku Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie przy ul. Kołłątaja 64. Obejmują osiem spotkań tematycznych w grupie oraz możliwość dodatkowych  indywidualnych konsultacji zgodnie z potrzebą poszczególnych uczestników.

OSOBA PROWADZĄCA:

Agnieszka Sosik – pedagog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach.

KONTAKT:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach, ul. Kołłątaja 64, pokój 212,

tel. 81 458 67 74

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby