Senior w dobie epidemii

Obecny stan epidemii COVID-19 z psychologicznego punktu widzenia stanowi dla nas wszystkich trudny czas. Jednak to seniorzy, ze względu na wiek oraz choroby współistniejące, są najbardziej narażeni na rozwinięcie się ciężkiej postaci infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze starannie przestrzegały zaleceń władz.

Konieczne jest ograniczenie wychodzenia z domu do minimum, to znaczy tylko po niezbędne artykuły spożywcze, leki czy środki higieniczne. Idealnie byłoby, gdyby senior miał odwagę zwracać się po pomoc do bliskich, sąsiadów czy specjalnie do tego wyznaczonych instytucji.

Sytuacja epidemii wymaga także ograniczenia odwiedzin seniorów w ich domach. Bardzo ważne jest, aby senior, który mieszka sam, a dodatkowo ma ograniczone możliwości wychodzenia z domu oraz przyjmowania gości, nie czuł się samotny. Aby przeciwdziałać poczuciu izolacji naszych kochanych seniorów pamiętajmy o codziennych telefonach, okazujmy zainteresowanie samopoczuciem (zarówno fizycznym, jak i psychicznym). Zaoferujmy pomoc w robieniu zakupów starszym sąsiadom (np. wywieśmy na klatce schodowej ogłoszenie z naszą ofertą pomocy i numerem telefonu lub po prostu zapukajmy do drzwi- przestrzegając odpowiednich zaleceń sanitarnych).

Motywujmy naszych bliskich do aktywności w domowym zaciszu. Dostarczajmy ciekawą lekturę, krzyżówki, łamigłówki- epidemia nie zwalnia z treningu szarych komórek. Zachęcajmy do oglądania ciekawych programów w telewizji oraz do…. korzystania z Internetu. Być może jest to dla seniora świetna okazja do podszkolenia  umiejętności poruszania się w sieci?

Pozostając przy temacie telewizji- jest ona głównym źródłem wiedzy o koronawirusie, jednak nie jest wskazane ciągłe oglądanie wiadomości, gdyż zbyt dużo informacji może potęgować u seniora lęk. Najlepiej ograniczyć się do informacji z kraju, a wiadomości oglądać 2 razy dziennie (np. rano i po południu). Ważne jest także, aby informacje pochodziły ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł.

A co jeśli już pojawi się lęk? Na szczęście istnieje sporo sposobów, aby sobie z nim radzić. Pomocna dla seniora może okazać się rozmowa z zaufanymi ludźmi. Przyznając się do lęku człowiek pozbywa się napięcia.

Aby nie myśleć ciągle o ewentualnym zagrożeniu senior powinien skupić się na czynnościach, które sprawiają mu przyjemność. Dla jednego będzie to praca w ogródku, dla drugiego- robienie na drutach, dla trzeciego- krzyżówki J A może będzie to świetny moment, aby powrócić do „porzuconego” hobby? Albo odkryć w sobie nową pasję?

W redukowaniu napięcia oraz utrzymaniu pozytywnego nastroju pomagają ruch oraz wysiłek fizyczny, np. proste ćwiczenia wykonywane przez seniora w domu.

Popularne w walce ze stresem są treningi relaksacyjne ( np. napinanie i rozluźnianie poszczególnych grup mięśniowych), wizualizacje (czyli wyobrażanie sobie przyjemnych wydarzeń, miejsc, sytuacji angażując przy tym wszystkie zmysły, co przywołuje pozytywne emocje) czy wykonywanie głębokich wdechów i wydechów. Być może te techniki to dla seniora coś nowego…. jednak można się ich nauczyć w każdym wieku, bo ich rola w redukcji napięcia i stresu jest ogromna.

Sylwia Szczęsna, psycholog DDPOS