23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych – czym są, w jaki sposób można im zapobiegać i leczyć. Chodzi również o zmniejszenie stygmatyzacji związanej z tą chorobą i zachęcenie do szukania pomocy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest w czołówce najpoważniejszych chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Prognozy ekspertów wskazują,    że do 2030 roku stanie się pierwszą, najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 4 miliony ludzi, natomiast w skali świata 350 milionów.

Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie, status społeczny czy ekonomiczny. Niepokojące są również statystyki występowania depresji wśród dzieci i młodzieży. Pokazują one, że depresja może występować nawet u około 20%, nastolatków, a zachorowalność ta ma tendencję wzrostową.

Trzeba pamiętać, że nieleczona depresja może być poważnym zagrożeniem życia. Jak dowodzą statystyki, przyczyną zgonu u około 25% pacjentów z depresją jest samobójstwo, natomiast   40-80% ma myśli samobójcze.

Dlatego nie można bagatelizować objawów tej choroby. Bądźmy czujni i nie bójmy się szukać pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba!

Zespół Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie w Puławach w ramach cyklu artykułów zamieszczanych w najbliższym czasie na naszej stronie internetowej przybliży nam istotne informacje dotyczące depresji.