Puławy, 16 grudnia 2024 r.
Konferencja w ramach Projektu
„Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy
W dniu 12 grudnia 2024 r. w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” odbyła się uroczysta Konferencja z udziałem przedstawicieli różnych instytucji, służb i podmiotów działających na rzecz dzieci, młodzieży, osób starszych i niepełnosprawnych w naszym mieście. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Pawła Maja – Prezydenta Miasta Puławy. Patronat medialny nad wydarzeniem został objęty przez: LPU 24.
Konferencja miała na celu podniesienie wiedzy uczestników na temat zjawiska przemocy, w szczególności cyberprzemocy, oraz metod obrony przed nią. Ważnym jej aspektem były również dobre relacje międzypokoleniowe, jako znaczący element przeciwdziałania przemocy. Konferencja stanowiła również okazję do podsumowania zrealizowanych działań projektowych.
Prelekcje wygłosiły osoby z ogromnym dorobkiem zawodowym oraz oświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy: Pani Magdalena Rutkiewicz – Prezes Fundacji Projekt Starsi oraz Pan Łukasz Wojtasik – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w Konferencji oraz wsparcie w jej organizacji.
Puławy, 11 grudnia 2024 r.
Prelekcje na temat zjawiska przemocy
Puławscy seniorzy stanowią kolejną grupę osób, która w ramach Projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” otrzymała wsparcie informacyjne i edukacyjne.
W cyklu prelekcji na temat symptomów przemocy, metod jej zapobiegania oraz możliwości uzyskania wsparcia uczestniczyli seniorzy z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Puławach oraz uczestnicy Klubów Seniora: MOPS w Puławach, Osiedlowego Domu Kultury M-Pik, Oddziału Rejonowego PCK w Puławach.
Prelekcje prowadziła Pani Izabela Gałka-Mizak – doświadczony psycholog, która w sposób przystępny i obrazowy przedstawiła ten trudny temat. Uczestnicy wysłuchali prelekcji z dużą uwagą i zainteresowaniem.
Puławy, 5 grudnia 2024 r.
Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży
W miesiącu październiku i listopadzie br. w ramach Projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” odbywały się warsztaty z zakresu profilaktyki przemocy dla młodzieży prowadzone przez Pana Dariusza Łysiaka. Pierwszą grupę uczestników warsztatów stanowiła młodzież z Ośrodka Kuratorskiego w Puławach, kolejnymi uczestnikami byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach. W ramach zrealizowanych zajęć młodzież mogła pozyskać podstawowe informacje na temat symptomów przemocy oraz możliwości zapobiegania jej. Była to również okazja do ćwiczenia zachowań asertywnych i prawidłowej komunikacji w relacji z drugą osobą, budowania relacji opartych na wzajemnym szacunku, poszanowaniu swoich praw.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą młodym ludziom lepiej i skuteczniej reagować na wszelkie symptomy krzywdzenia osób w swoim środowisku, chronić siebie przed przemocą oraz eliminować niepożądane społecznie postawy i zachowania.
Puławy, 28 listopada 2024 r.
Festyn profilaktyczny „Dobre relacje dają satysfakcję”
W dniu 26.11.2024r. na Hali Sportowej MOSiR w Puławach przy ul. Partyzantów 11 odbył się festyn profilaktyczny pod nazwą „Dobre relacje dają satysfakcję”. Wydarzenie było kolejnym elementem realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach Projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” promującym wartości i postawy stanowiące przeciwwagę do zachowań agresywnych, opartych na przemocy. W sposób szczególny chcieliśmy zwrócić uwagę na istotę bliskich więzi rodzinnych i rówieśniczych, budowanie ich i wzmacnianie.
Uczestnicy festynu – młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych, szkół średnich, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy obejrzeli szereg atrakcyjnych pokazów sportowych i artystycznych, wzięli udział w konkursie plastycznym na najlepszy plakat promujący dobre relacje.
Dzięki stoiskom informacyjno-edukacyjnym przygotowanym przez naszych partnerów: Komendę Powiatową Policji w Puławach, Zespół Interdyscyplinarny w Puławach i Medyczne Studium Zawodowe w Puławach uczestnicy zwiększyli świadomość dotyczącą zagrożeń płynących z przemocy, dowiedzieli się, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy w razie wypadku lub urazu, zdobyli informacje nt. istoty i kształtowania prawidłowych relacji i sposobów konstruktywnego spędzania czasu wolnego.
Na potrzeby festynu, całkowicie bezpłatnie wystąpili :
- Kuźnia Formy z pokazem zajęć fitness,
- Adam Filipek i Patryk Kotowski – ULKS ANDROS z prezentacją dyscyplin olimpijskich: Takewondo i boks,
- Kamila i Bartłomiej Rudny – Akademia Promocji Tańca z pokazami tańca towarzyskiego i indywidualnego,
- Medyczne Studium Zawodowe w Puławach z pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej.
Występy wokalne prezentowali:
- Nikola Ciesielska z GOK w Puławach z siedzibą w Gołębiu,
- Wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach.
Podczas imprezy uczestnicy mogli korzystać z poczęstunku przygotowanego przez Fundację „Damy radę” oraz fotografować się bezpłatnie w fotobudce, którą udostępnił Pan Kamil Gawriołek „NaParty”. Program uświetnił iluzjonista – Paweł Rułka, współpracujący z Fundacją „Damy Radę”, która wspierała realizację Festynu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom festynu oraz osobom, organizacjom i instytucjom zaangażowanym w organizację naszego wydarzenia.
Puławy, 25 października 2024 r.
Seminarium
W dniu 24 października br. odbyło się seminarium dla przedstawicieli instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej w naszym mieście, które stanowiło kolejną okazję dodo wzbogacenia wiedzy i podniesienia kompetencji zawodowych.
Pani Anna Siudem (specjalistka w zakresie psychologii rodziny i psychologii społecznej) i Pan Ireneusz Siudem (dr psychologii, psychoterapeuta, naukowiec) omówili psychospołeczne uwarunkowania przemocy w szczególności wobec dzieci, jej przejawy, konsekwencje oraz działania prewencyjne, jakie warto podejmować w celu ograniczenia tego zjawiska.
W ramach seminarium odbył się również panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji i podmiotów realizujących działania interwencyjne, pomocowe i profilaktyczne służące ochronie przed przemocą.
Puławy, 17 października 2024 r.
Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży
Od października 2024 r. w ramach projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” odbywają się warsztaty z zakresu profilaktyki przemocy dla młodzieży. Zajęcia kierowane są do uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół średnich. W ramach prowadzonych spotkań młodzi ludzie uzyskują podstawowe informacje o zjawisku przemocy i możliwościach uzyskania wsparcia w przypadku jej doświadczania. Ponadto nabywają umiejętności budowania prawidłowych relacji rówieśniczych oraz prawidłowej i wolnej od agresji komunikacji. Pierwszą grupę uczestników warsztatów stanowiła młodzież z Ośrodka Kuratorskiego w Puławach. Wkrótce warsztaty zostaną zrealizowane dla kolejnych grup uczestników.
Puławy, 10 października 2024 r.
Warsztaty profilaktyczno-sportowe
W ramach Projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” zostaną zrealizowane różne działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży. Chcemy zachęcić młodych ludzi do konstruktywnego spędzania wolnego czasu, promować zachowania i postawy służące rozładowaniu napięcia i stresu, wzmacniać poprawne zachowania w relacjach z innymi.
Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” otrzymały możliwość uczestnictwa w warsztatach profilaktyczno – sportowych w Kuźni Formy, które cyklicznie, raz w tygodniu, będą odbywały się przez najbliższe miesiące.
Zadowolenie naszych uczestników po pierwszych zajęciach jest już widoczne. Mamy nadzieję, że tak będzie do końca
Puławy, 2024-07-15
Projekt w z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej
W pierwszych dniach lipca br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki otwartego konkursu na realizację projektów w ramach Programu Osłonowego Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej – edycja 2024.
Gmina Miasto Puławy przystąpiła do tego konkursu i otrzymała dofinansowanie na realizację Projektu „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy”, którego koszt całkowity wynosi 47.608 zł. Okres jego realizacji to 6 miesięcy – od lipca do grudnia 2024 r. Za wdrażanie zaplanowanych w Projekcie działań odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach.
Przed nami kolejne wyzwania, które będą sprzyjały propagowaniu wiedzy, kształtowaniu umiejętności i postaw koniecznych do skutecznego powstrzymywania przemocy domowej oraz zapobiegania jej występowaniu.
Wierzymy, że ten Projekt będzie kolejnym krokiem w stronę ograniczenia zjawiska przemocy w naszym mieście
Szczegółowe informacje:
Koordynatorzy Projektu:
Anna Górzyńska, tel: 81 458 67 78, MOPS, ul. Kołłątaja 64, pokój 203,
Marlena Turlewicz, tel: 81 458 67 74, MOPS, ul. Kołłątaja 64, pokój 203
e-mail: sekretariat.mops@mops.pulawy.pl