Placówka Wsparcia Dziennego „Aktywatorium”

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, magiczny czas dla nas wszystkich… W PWDZ Wólka Profecka dzieci przygotowały ozdoby i ubrały już choinkę, która lśni jak królewna. Nie może też zabraknąć pierniczków, których smak i zapach nastraja już na święta… Dzieci tradycyjnie już dekorowały pierniczki samodzielnie przygotowanym kolorowym lukrem. Jeszcze będą stroiki i aniołki, a w ostatni dzień przed świętami zasiądą do wspólnej wigilijnej kolacji…hej kolęda, kolęda!

Życzymy wszystkim zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!


Pierwszego czerwca Kamil zapytał, czy Dzień Dziecka będzie też jutro? No oczywiście, że będzie! I jutro i pojutrze, a najlepiej każdego dnia. Dzieci z PWDZ „Aktywatorium” uczestniczyły w miejskiej imprezie POK-frontacje w POK Dom Chemika. Najfajniejsze było oczywiście zjeżdżanie na dmuchańcach i malowanie toreb i gry WR i oglądanie od środka wozu policyjnego i strażackiego (oraz włączanie sygnałów dźwiękowych) i na koniec „kąpiel” w strażackiej pianie… duuużo fajnych wrażeń!

A u nas w świetlicy były słodkości, nauka skręcania piesków, kwiatków i mieczy z baloników, robienie gigabaniek mydlanych na boisku i rysowanie kolorową kredą na asfalcie.

Wszystkim dzieciom życzymy, żeby Dzień Dziecka był każdego dnia!

 

 


Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku i dzieci mogą wreszcie bawić się do woli na świeżym powietrzu, na boisku i placu zabaw.

Arcyciekawe okazało się spotkanie w Mediatece z podróżnikiem p. Robbem Maciągiem, który z pasją opowiadał o kulturze Indii. Następnie dzieci ozdabiały bawełniane torby przy pomocy drewnianych stempli (na wzór tych indyjskich). To były świetne warsztaty, a torby wyszły przepiękne. Przez następne dni w świetlicy była kontynuacja stemplowania, powstały stemple z ziemniaków i różnych drobnych przedmiotów i kolorowe stemplowane prace plastyczne.

Trzy dziewczynki brały udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod nazwą „W świecie magii”. Wprawdzie nagrody (szkicowniki) dostały tylko za udział, ale warto rozwijać swoje pasje i je pokazywać. Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca Karoliny pt. „Pełnia”.

Z okazji Dnia Matki dzieci ozdabiały osłonki na doniczki a następnie sadziły rośliny- były to kompozycje z serduszkiem dla mamy. Naszym Kochanym Mamom życzymy duuużo zdrowia, radości i zadowolenia ze swoich dzieci oczywiście.

 


Mikołajki, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Tym razem dzieci z rodzin objętych wsparciem MOPS oraz uczestnicy PWDz „Aktywatorium” z Wólki Profeckiej uczestniczyły w Miejskich Mikołajkach organizowanych przez Prezydenta Miasta Puławy w POK Dom Chemika w niedzielne popołudnie 4 grudnia. Atrakcji było co niemiara: Balonowe Show na Sali widowiskowej, fotobudka,  malowanie buziek oraz zabawy i tańce z animatorkami- elfami. No i oczywiście spotkanie z Mikołajem we własnej osobie, który rozdawał  dzieciom słodycze. A na koniec „nasze” dzieci otrzymały słodkie prezenty od „naszego” Mikołaja. Dziękujemy POK Dom Chemika za gościnę, a pracownikom MOPS w Puławach za pomoc i zaangażowanie. Cieszymy się bardzo, że dzieci wraz z rodzicami tak licznie uczestniczyły w imprezie i miły okazję miło spędzić czas. Do zobaczenia za rok! Ho! Ho! Ho!


W ramach projektu „Świetlica środowiskowa dla dzieci” dotowanego z „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030” dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” z Wólki Profeckiej i z Włostowic pojechały 20 lipca na krótką wycieczkę do Celejowa. Uczestniczyły tam w ciekawych warsztatach czerpania papieru prowadzonych przez panie z Regionalnego Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju „Wokół Bystrej”. Dzieci poznały niezwykłą historię papierni w Celejowie, której założycielem był ks. Adam Czartoryski, a z której pozostały jedynie ruiny. Pod okiem pań ze Stowarzyszenia każdy uczestnik samodzielnie wykonał kartonik papieru, który ozdobił elementami roślin, a następnie zabrał do domu. Z Celejowa nikt głodny nie wyjechał, bo po pracy każdy się zajadał świeżo smażonymi racuchami z jabłkiem… pychota. Dziękujemy za kreatywne i pouczające warsztaty oraz oczywiście poczęstunek.


Z okazji Dnia Dziecka dzieci z P.W.D. „Aktywatorium” były na wycieczce w Ranczu-Alpaki  w miejscowości Łęka. Alpaki to słodkie zwierzaki J i bezpośredni kontakt z nimi to sama radość i ogromna przyjemność. Dzieci mogły przebywać swobodnie wśród tych sympatycznych zwierząt, głaskać je i karmić plasterkami słodkiej marchewki. Oprowadzanie miedzy pachołkami czekoladowego Mauro i dostojnej lamy o imieniu Prince Ferdynand to było trudniejsze i odpowiedzialne zadanie, ale wszyscy sobie świetnie poradzili. Na zakończenie pobytu w tym niezwykłym miejscu dzieci spałaszowały z apetytem grillowane kiełbaski. Chyba tu jeszcze wrócimy…


21 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt i w związku z tym dzieci z P.W.D. „Aktywatorium” odwiedziły pobliskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Zdobyły tam wiele ciekawych informacji na temat pracy schroniska i trudnej sytuacji coraz większej ilości zwierząt. Aktualnie w placówce przebywa 105 psów i 16 kotów, które potrzebują wsparcia i pomocy wolontariackiej np. przy wyprowadzaniu na spacery. Dzieci były wzruszone smutnym losem zwierząt w schronisku i chciałyby im pomóc, na początek podarowały dwie paczki karmy dla psów i kotów. Życzymy zwierzakom, aby jak najszybciej znalazły się w kochającym domu.


Przed Niedzielą Palmową dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” wraz ze swoimi mamami wykonały palmy wielkanocne. W spotkaniu i splataniu uczestniczyła również Kierownik Działu Integracji i Pomocy Specjalistycznej Pani Magdalena Beda oraz Koordynator Specjalista Pracy z Rodziną Pani Katarzyna Kobiałka. Z kolorowych bibułkowych kwiatków, zielonych gałązek tui oraz kłosów zbóż i traw powstały przepiękne palmy, które będą ozdobą świątecznego stołu, a i do poświęcenia w kościele także można je z dumą zabrać. Wszyscy wykonawcy mieli ogromną frajdę ze swojej pracy i satysfakcję z efektu końcowego. Alleluja!


Pod koniec ferii zimowych dzieci z PWDZ „Aktywatorium” Wólka Profecka uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez POK Dom Chemika, były to warsztaty makramowe prowadzone przez panie z Klubu Twórców  Ludowych. Dzieci na zajęciach poznały podstawowy splot, dzięki któremu mogły wykonać bransoletkę lub breloczek. Okazało się, że sztuka wiązania supełków tak dzieciom przypadła do gustu, że jeszcze przez kilka dni na świetlicy powstawały bransoletki, naszyjniki i breloki z dodatkiem kolorowych koralików. Było bardzo kreatywnie!


Mimo niemal wiosennej pogody dzieci z PWD „Aktywatorium” z Wólki Profeckiej korzystają z zimowej atrakcji jaką jest jazda na łyżwach na lodowisku MOSiR. Od początku lutego dwa razy w tygodniu dzieci mogą się wyszaleć na łyżwach. A kto nie potrafi, to ma doskonałą okazję, żeby się nauczyć tej niełatwej dyscypliny. Nauka jazdy na łyżwach jest okupiona upadkami i siniakami, ale na szczęście niegroźnymi. Dla wszystkich dzieci jest to świetna zabawa i aktywność  fizyczna, która jest wszystkim bardzo potrzebna, zwłaszcza w czasach wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem, tabletem i telefonem.


W karnawale same bale… również dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” Wólka Profecka zorganizowały bal karnawałowy. Był słodki poczęstunek, składkowa pizza no i przede wszystkim dobra zabawa przy ulubionej muzyce. W udekorowanej sali  dzieci urządziły tańce z wykorzystaniem smart tv w roli instruktora tańca (just dance). Było wesoło, kolorowo i karnawałowo!


Na przekór niesprzyjającej aurze dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” przy ul. Wólka Profecka oraz ze „Świetlicy Środowiskowej” przy ul. Włostowickiej wraz z chętnymi rodzicami wzięły udział w integracyjnym Pikniku Rodzinnym na pożegnanie lata. Piknik odbył się na terenie „Mariny” w dniu 16 września 2021r. Zarówno dzieci jak i dorośli z ochotą brali udział w konkursach i zabawach takich jak: wyścigi w workach, bieg „na trzech nogach”, „jazda” na czteroosobowych nartach czy przeciąganie liny. Ogromną frajdą było samodzielne robienie baniek mydlanych. jak również  zabawa w karaoke.  Nie mogło oczywiście zabraknąć poczęstunku, którym była pieczona na ognisku kiełbaska.

Wszyscy wrócili do domów zmęczeni, ale w dobrych humorach. J

 Żegnaj lato na rok!


5 sierpnia, na pożegnanie wakacji uczestnicy Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” oraz rodziny objęte wsparciem MOPS uczestniczyły w wycieczce do Kazimierza Dolnego. W programie zaplanowano wizytę w kazimierskim Muzeum Złotnictwa, gdzie wszyscy mogli podziwiać niezwykle bogate zbiory wyrobów ze złota, srebra i kamieni szlachetnych, a także rejs dużym statkiem „Celina” po Wiśle oraz czas wolny na placu zabaw. Dodatkową, nieprzewidzianą atrakcją był właśnie rozpoczynający się na rynku 55. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz jarmark sztuki ludowej.   W  dniu wycieczki pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, dlatego też bez obaw odwiedziliśmy lodziarnię, gdzie wszyscy uczestnicy zjedli przepyszne lody.

Do następnych wakacji!


9 sierpnia uczestnicy Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium”  zwiedzili  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to miejsce szczególnie lubiane przez dzieci, bo mogą zupełnie swobodnie bawić się, eksperymentować i doświadczać. Zgromadzone eksponaty i przestrzenie edukacyjne mają za zadanie poprzez zabawę właśnie, przybliżać wiedzę i pomagać zrozumieć świat, zachęcić do własnych poszukiwań.  Dodatkową atrakcją był niezwykły pokaz w Planetarium na półsferycznym, ogromnym ekranie nad głowami widzów. Wszyscy byli zachwyceni gwiaździstym niebem, którego w mieście i codziennym pędzie niemal nie da się zaobserwować. Można było odlecieć…

 


Ahoj, przygodo!  19 lipca uczestnicy Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywatorium”  wypłynęli na rejs po Wiśle tramwajem wodnym „Marzanka”. Największe wrażenie na dzieciach zrobił widok starego i nowego mostu, pod którymi miały okazję przepłynąć. Mogły też podziwiać piękną roślinność przybrzeżną oraz niektórych jej mieszkańców takich jak czaple czy kaczki. Dziękujemy Panie Kapitanie! Ahoj! A na zakończenie dnia wszyscy zgłodniali mogli spałaszować smakowite kiełbaski z grilla na terenie Mariny Puławy.

Kolejny film, który dzieci z „Aktywatorium” obejrzały  w kinie Sybilla, to przepiękna i wzruszająca historia pt. „Raya i ostatni smok”. Ta mądra animacja przekazuje widzom wartościową lekcję o tym, że zgoda i zaufanie mogą przywrócić utracone szczęście i pokój między zwaśnionymi ludźmi i państwami. Tytułowa bohaterka walczy ze złymi stworami, które ludzi i smoki zamieniają w kamienie. Wraz z grupą przedziwnych przyjaciół dokonuje niesamowitych czynów, aby uratować królestwo Kumandra i i jego wszystkich mieszkańców. Można się było wzruszyć…


Po długiej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną Placówka Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” wznowiła swoją działalność. Wakacje w pełni, dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach i zabawach w świetlicy i w plenerze. W planie są wyjścia do kina, na basen oraz inne letnie aktywności.

Jedną z atrakcji było wyjście do kina na zwariowaną disnejowską produkcję pt. „Tom i Jerry”. Tym razem dwójka odwiecznie sobie dokuczających, animowanych przyjaciół wplątała się w kłopoty w świecie realnym. Tom i Jerry nieźle narozrabiali wśród gości i pracowników pewnego ekskluzywnego, nowojorskiego hotelu. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło, zwyciężyło dobro i prawda. A szalone psikusy tytułowych bohaterów wywoływały salwy śmiechu i radości.

Za nami również pierwszy wyjazd na basen. Dzieci były zachwycone i szczęśliwe, oczywiście największym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia. Kąpiel w wodzie przy takim upale to sama radość i przyjemność.

Informujemy, że wraz z dniem 21 czerwca 2021 r. wznawiamy zajęcia w Placówce Wsparcia Dziennego “Aktywatorium”.

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 15 kwietnia 2021 r. zajęcia w Placówce Wsparcia Dziennego Aktywatorium pozostają zawieszone do dnia 25 kwietnia 2021 r.

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 9 kwietnia 2021 r. zajęcia w Placówce Wsparcia Dziennego Aktywatorium pozostają zawieszone do dnia 18 kwietnia 2021 r.

Informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 25 marca 2021 r. zajęcia w Placówce Wsparcia Dziennego “Aktywatorium” zostają zawieszone na okres od 29 marca 2021 r. do 9 kwietnia 2021 r.

Placówka Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” wspiera rodzinę, w zakresie pomocy w opiece i wychowaniu dzieci z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Uczestnictwo dzieci w zajęciach jest nieodpłatne i dobrowolne. Przy zapewnieniu opieki nad dziećmi oraz przy wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań, placówki mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. Zajęcia prowadzone są przez wychowawcę. Pod opieką jednego wychowawcy, w jednym czasie może przebywać maksymalnie 15 dzieci.

Organizację funkcjonowania placówki wsparcia dziennego określa regulamin zawierający
w szczególności: zadania, organizację działań, rodzaj dokumentacji i sposób jej prowadzenia.

Placówka Wsparcia Dziennego „Aktywatorium” organizuje zajęcia dla uczestników w dwóch filiach: I filia znajduje się przy ul. Wólka Profecka 45D/10, 24-100 Puławy, II filia znajduje się przy ul. Włostowickiej 36, 24-100 Puławy

W zakładce formularze znajduje się do pobrania karta zgłoszenia dziecka do Placówki.

Zobacz jak pracujemy w naszym “Aktywatorium”:

Dane kontaktowe:

Magdalena Beda – kierownik Działu Integracji i Pomocy Specjalistycznej, pokój nr 14 tel. 81 458 69 62 07, e-mail: magdalena.beda@mops.pulawy.pl

Anna Butryn  – pedagog, pokój nr 13, tel. 81 458-69-80, e-mail: abutryn@mops.pulawy.pl