Aktualności

SZKOLENIE I WIZYTA STUDYJNA WE WROCŁAWIU

W dniach 27-30 maja 2025 r. Katarzyna Koter  i Aleksandra Chadaj z Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach uczestniczyły w szkoleniu pt. „Skuteczne działania instytucji pomocowych w świetle nowych przepisów – wsparcie ofiar przemocy i przeciwdziałanie uzależnieniom” zorganizowanym przez firmę Szkolenia Badania Consulting. Korzystając z pobytu we Wrocławiu, członkinie Zespołu Interdyscyplinarnego odbyły wizytę studyjną w tamtejszym Zespole, która służyła wzajemnej wymianie doświadczeń i zaowocowała planami w zakresie kontynuowania współpracy.

Prawa dziecka – co każdy rodzic powinien wiedzieć?

Dzień Dziecka obchodzony w Polsce od 1950 roku w dniu 1 czerwca jest okazją do świętowania, radości i zabawy. Jest również momentem, w którym przypominamy o potrzebach i prawach najmłodszych. Dziecko to nie „mały dorosły” – to człowiek, który od urodzenia ma swoje prawa. Wielu rodziców kocha swoje dzieci i chce dla nich jak najlepiej, lecz nie zawsze wiedzą, że prawa dziecka są zapisane w dokumentach międzynarodowych i polskim prawie. Nie chodzi tu tylko o prawo do jedzenia czy dachu nad głową, ale także o szacunek, ochronę i możliwość decydowania o sobie w miarę dorastania. Co to są prawa dziecka?Przeczytaj całość…

KAMPANIA SPOŁECZNA „PUŁAWY DLA RODZINY”

Wzorem lat ubiegłych Zespół Interdyscyplinarny w Puławach włączył się w działania kampanii społecznej „Puławy dla Rodziny” organizowanej przez Miasto Puławy w związku z przypadającym 15 maja Międzynarodowym Dniem Rodziny. Z naszej inicjatywy rodziny dotknięte problemem przemocy domowej dostały 58 voucherów do kina, które mogą być wykorzystane na dowolny seans filmowy.

Lepsza ochrona dzieci przed przemocą

Z dniem 19 maja b.r. wchodzi z życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wzoru kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka służącego stwierdzeniu zasadności zapewnienia dziecku ochrony w związku z przemocą domową.     Nowe regulacje prawne mają pomagać służbom przy dokonywaniu oceny sytuacji związanej   z przemocą domową i podejmowaniu decyzji o konieczności zapewnienia dzieciom krzywdzonym ochrony. Kwestionariusz wymaga dostarczenia informacji przez przedstawicieli trzech służb – pracownika socjalnego, funkcjonariusza Policji, a także lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarkę, zgodnie z ich kompetencjami. Wszystko po to, aby postawić prawidłową diagnozę sytuacji i stanu dziecka oraz udzielić natychmiastowej ochrony, zgodnej z jego potrzebami.Przeczytaj całość…

SZKOLENIE Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ W KLUBIE INTEGRACJI SPOŁECZNEJ

W dniu 29 kwietnia 2025 r. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach Katarzyna Koter oraz Zastępca Przewodniczącej ZI Aleksandra Chadaj na zaproszenie Kierownika Klubu Integracji Społecznej w Puławach – Marleny Turlewicz przeprowadziły zajęcia warsztatowe z uczestnikami KIS. W trakcie szkolenia poruszono temat przeciwdziałania przemocy domowej, mechanizmów i form przemocy, procedury „Niebieskie Karty”. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie w razie potrzeby. Ponadto aktywnie włączyli się w dyskusję dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Ogłoszenie

Informujemy, iż w dniu 02 maja 2025 r. (piątek), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach przy ul. Leśna 17 oraz jego siedziba przy ul. Kołłątaja 64 będą nieczynne. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

OGŁOSZENIE

Posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach odbędzie się dnia 5 maja 2025 r. o godz. 12.00 w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Puławach przy ul. Kołłątaja 64.

KOMUNIKAT DLA MIESZKAŃCÓW

W związku z wystąpieniem w dniu 18 kwietnia 2025 r. gwałtownych zjawisk atmosferycznych, informujemy mieszkańców miasta Puławy o możliwości składania wniosków w celu uzyskania pomocy w formie zasiłku celowego dla osób samotnie gospodarujących lub rodzin, poszkodowanych w wyniku tego zdarzenia. Adresatami pomocy są rodziny lub osoby samotnie gospodarujące, zamieszkałe na terenie gminy Miasto Puławy (stosownie do art. 101 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej), które w wyniku zdarzenia losowego nie noszącego znamion klęski żywiołowej lub ekologicznej, poniosły stratę majątkową w zakresie podstawowych potrzeb bytowych, której usunięcie nie jest możliwe, pomimo wykorzystania przez nich własnych uprawnień, zasobów i możliwości.  Warunkiem jest, abyPrzeczytaj całość…

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

30 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci, zapoczątkowany przez amerykańską organizację EPOCH w 2006 roku. Ma uświadomić wszystkim dorosłym, jak szkodliwe i destrukcyjne jest stosowanie kar cielesnych, przekonać do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. To czas, aby podkreślić, że wychowanie i dyscyplina mogą być skuteczne bez stosowania przemocy fizycznej. W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich wprost zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. DlaczegoPrzeczytaj całość…

KONFERENCJA Z OKAZJI 30-LECIA NIEBIESKIEJ LINII IPZ

W dniu 26 marca 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja z okazji 30-lecia Niebieskiej Linii IPZ, w której uczestniczyły Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach Beata Wagner i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach Katarzyna Koter. Wieloletnia kierowniczka „Niebieskiej Linii” Renata Durda opowiedziała o początkach misji, przeciwnościach losu i sukcesach organizacji, a kierująca nią od 2023 roku Maja Kuźmicz poinformowała o bieżącej działalności i realizowanych projektach. Po części oficjalnej psycholog Bogna Szymkiewicz-Kowalska przedstawiła konsekwencje pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy, a dr Izabela Grabowska zapoznała słuchaczy z raportem Zespołu SGH dotyczącego badań o kosztach przemocy. W drugiej części konferencji jejPrzeczytaj całość…

AUDYCJA W RADIU LUBLIN

Służby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej są zaniepokojone nową modą panującą wśród młodych kobiet w mediach społecznościowych. To nakładanie na twarz filtrów pokazujących obrażenia ciała, powstałe jakoby w wyniku przemocy domowej. Jest to trywializowanie poważnego problemu jakim jest przemoc wobec kobiet. Audycję na ten temat wyemitowało w dniu 19 marca 2025 r. Radio Lublin. Wypowiadali się w niej Ewa Rejn-Kozak – Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Puławach, Katarzyna Koter – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach i Dariusz Perszko – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach. Link do audycji: https://radio.lublin.pl/2025/03/niebezpieczna-tendencja-internetowy-trend-na-tragedie/

WIZYTA SĘDZI ANNY MARII WESOŁOWSKIEJ

W dniu 17 marca 2025 r. odbył się cykl spotkań z Sędzią Anną Marią Wesołowską, zorganizowany przez Zespół Interdyscyplinarny w Puławach we współpracy z Urzędem Miasta Puławy. Do Mediateki zaproszono najmłodszych mieszkańców Puław – przedszkolaków oraz uczniów klas I-IV. Następnie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy z Panią Sędzią spotkali się uczniowie starszych klas szkół podstawowych. W godzinach popołudniowych w auli Muzeum Badań Polarnych zorganizowano spotkanie skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Głównym celem tych spotkań było zwrócenie uwagi na budowanie bezpiecznej szkoły poprzez edukację prawną dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli oraz uświadomienie słuchaczom zagrożeń wynikających z nadmiernego używaniaPrzeczytaj całość…

Awaria!!!

Informujemy, że w związku z awarią prądu przy ul.Leśnej, nie można kontaktować się z Ośrodkiem w formie telefonicznej oraz elektronicznej. Zapraszamy do kontaktu osobistego w budynku Ośrodka. Za utrudnienia, niezależne od nas, serdecznie przepraszamy. O usunięciu awarii niezwłocznie Was poinformujemy.

Badanie jakości życia i potrzeb opiekuna osoby starszej

Szanowni Państwo, Pracownia Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum pod kierunkiem pani profesor Katarzyny Szczerbińskiej zwraca się z gorącą prośbą do opiekunów osób starszych o udział w badaniu ankietowym. Jest to badanie jakości życia i potrzeb opiekuna osoby starszej. Na podstawie zebranych odpowiedzi chcielibyśmy określić, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują opiekunowie osób w podeszłym wieku by następnie opracować właściwe rekomendacje dla polityki zdrowotnej. Ankieta jest przeznaczona dla osób będących opiekunem tj. będących członkiem rodziny lub spoza rodziny, sprawującym stałą bezpłatną opiekę nad osobą starszą w wieku 60 lat i więcej, która polega na stałym kontakcie jeśli mieszkają razem tą osobą lub pozostająPrzeczytaj całość…

DODATEK DOPEŁNIAJĄCY

Od 1 stycznia 2025 r. Ustawą z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych zostało wprowadzone nowe świadczenie – dodatek dopełniający  dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji uprawnionym do renty socjalnej. W związku z tym, że dodatek dopełniający  podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to dodatek ten będzie również uwzględniany przy ustalaniu prawa do uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Uzyskanie dodatku dopełniającego jak i jego utrata będą stanowić odpowiednio zarówno uzyskanie dochodu jak utratę dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocyPrzeczytaj całość…

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

Zespół Interdyscyplinarny w Puławach serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką dotyczącą budowania bezpiecznej szkoły poprzez edukację prawną dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli na spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską – autorytetem w szeroko rozumianej edukacji prawnej społeczeństwa, które odbędzie się w dniu 17 marca 2025 r. o godz. 16.00 w Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Nabór wniosków do Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – Podprogram 2024

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach informuje, że trwa nabór wniosków do Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – Podprogram 2024 (dalej FEPŻ), który będzie wdrażany w Polsce z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) do końca 2029 roku. Zakładany okres realizacji dystrybucji artykułów spożywczych będzie trwał do IX.2025 r. Grupy osób najbardziej potrzebujących, do których skierowana jest pomoc żywnościowa: – osoby z niepełnosprawnościami,  – osoby w kryzysie bezdomności, – obywatele państw trzecich (zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z 24.06.2021 r. ustanawiającego Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) orazPrzeczytaj całość…

Ogłoszenie o pracę

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach ogłasza konkurs na stanowisko Pedagog w Dziale Integracji i Pomocy Specjalistycznej Ogłoszenie o konkursie Informacja o naborze

OGŁOSZENIE

Posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego w Puławach odbędzie się dnia 5 marca 2025 r. o godz. 12.00 w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Puławach przy ul. Kołłątaja 64.